d انواع هویت یابی در دوره نوجوانی - دکتر پریسا خسروتاش

انواع هویت یابی در دوره نوجوانی

انواع هویت یابی در دوره نوجوانی

انواع هویت یابی در دوره نوجوانی

انواع هویت یابی در دوره نوجوانی

 

تشکیل هویت عبارت است از: چه کسی هستید؟ و برای چه چیزی ارزش قائلید؟ و چه مسیری را می خواهید در زندگی دنبال کنید؟... هویت یابی می تواند روندها و فرایندهای متفاوتی را سپری کند. بعضی از این روندها آسیب زا هستند و فقط یکی از آنها به هویت منسجم ختم خواهد شد. در همین راستا جیمز مارسیا طبقه بندی خاصی با چهار نوع هویت، برای نحوه کسب هویت نوجوانان تدوین کرده است. این چهار طبقه به شرح زیر هستند:

پراکندگی هویت
این نوجوانان هنوز در مورد مسائل مرتبط با هویت خود فکر و تلاش نکرده اند و نتوانسته اند خود را به یک جهت گیری مشخص متعهد کنند.

ضبط هویت
این نوجوانان افرادی هستند که بدون تجربه هیچ گونه بحرانی برای تصمیم گیری درباره هویت و بدون هیچ گونه ارزیابی، از نظر والدین خود پیروی کرده اند.

وقفه هویت
این نوجوانان اگرچه به شکلی فعال در تلاش برای کشف علایق و باورهای مورد نظر خود هستند، اما هنوزنتوانسته اند تصمیم مشخصی در مورد این مسائل بگیرند.

هویت منسجم
این نوجوانان به یک تعهد شخصی درباره حرفه و بینش مورد نظر خود دست یافته اند. این دسته از نوجوانان بعد از بررسی همه شق های ممکن، به انتخاب هویت مطلوب خود دست یافته اند.

منبع: روان شناسی رشد لورابرک

 

متعلق به سایت دکتر پریسا خسروتاش، متخصص روان شناسی تربیتی

 اختلالات حوزه کودک و نوجوان

مجهز به کلینیک توانبخشی شناختی

مشاور تحصیلی – آموزش – یادگیری – کنکور- برنامه ریزی درسی - اختلال یادگیری - اختلال بیش فعالی، نقص توجه – بهبود حافظه و توجه با تکنیک توانبخشی شناختی – انگیزه تحصیلی – افت تحصیلی – اضطراب تحصیلی

 

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

آدرس

آرياشهر، فلكه اول، گلناز 10، خیابان11، پلاك 19، طبقه 2، واحد 7

تلفن تماس

02144975388

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه : 9:00 - 17:30 پنجشنبه ها: 09:00 - 13:30

ایمیل

info@dr-pakhosrotash.com